Atkritumu pārstrādes kodi

atkritumu pārstrādes kodiLai gan var šķist, ka atsitumu pārstrāde un šķirošana ir visai vienkāršs process, patiesībā aiz vienkāršām bildītēm un uzrakstiem uz atkritumu konteineriem slēpjas daudz plašāka atkritumu šķirošanas sistēma. Mūsdienās katram materiālam ir piešķirts savs kods, kas ir norādīts uz katras sastāvdaļas un kad ļauj šo materiālu vienkārši identificēt un pēc tam nogādāt attiecīgajā atkritumu pārstrādes iestādē. Tas īpaši vieglu padara dažādu elektronisko ierīču un citu sarežģītu priekšmetu pārstrādi, jo uz katras detaļas ir norāde, no kāda materiāla tā ir veidota, un tam, kas šķiro šīs detaļas, nav jāmin konkrētās detaļas materiāls. Šeit būs saraksts ar pirmajiem 7 materiālu kodiem no vairāk nekā 87 dažāda veida materiālu kodiem.

01 – šis kods ir piešķirts polietilēnteraftalātam jeb plastmasai, kā mēs to labāk pazīstam. Šajā kategorijā ietilpst poliestera šķiedras, plastmasas kosmētikas trauciņi, ēdiena trauki, ievārījuma konteineri, mutes skalojamā līdzekļa pudeles, vienreiz izmantojamās plastmasas pudeles, salātu un citu mērču pudeles, gāzēto dzērienu un sporta dzērienu plastmasas pudeles.

02 – šis tiek piešķirts polietilēnam ar augstu blīvumu. No šāda materiāla visbiežāk tiek izgatavotas veļas mīkstinātāja pudeles, iepirkumu maisiņi, saldējuma trauki, plastmasas piena un sulas pudeles, šampūnu, kondicionieru un dušas želeju pudeles, kā arī vairākreiz lietojamās plastmasas ūdens pudeles.

03 – šo kodu piešķir no polivinilhlorīda izgatavotiem priekšmetiem. Un šie priekšmeti parasti it logu ailes, ķīmisku vielu pudeles, santehnikas caurules, asiņu uzglabāšanas maisiņi, dārza šļūtenes, grīdas segums, medicīnas trubiņas, vadu izolācija un pat gaļas iepakojumi.

04 – šo dodu attiecina uz zema blīvuma polietilēna materiālu. No šāda veida materiāla izgatavo plastikāta maisiņus, spaiņus, maizes iepakojumus, plastikāta ēdiena iesaiņojamo plēvi, izturīga materiāla somas un arī rotaļlietas.

05 – šis kods tiek piešķirts polipropilēnam, no kura izgatavo automašīnu buferus un interjera dekorējumus, industriālās šķiedras, pudeļu korķus, brokastu pārslu iepakojuma plastikāta daļu, margarīna iepakojumus, iesaiņojamo līmlenti, kartupeļu čipsu pakas un arī dzeramos salmiņus.

06 – šis kods attiecas uz polistirola materiālu. No tā parasti gatavo paplātes, kompaktdiskus un video kasetes, papīra salvetes un plastmasas dzērienu krūzes, olu iepakojumus, dažāda veida putu iepakojumus, kā arī jogurta iepakojumus un arī rotaļlietas bērniem.

07 – šo kodu piešķir citiem polikarbonāta materiāliem, no kuriem ražo zīdaiņu pudeles, automašīnu plastmasas detaļas, stiklplastu, lielās ūdens pudeles un ēdiena glabāšanas traukus.