Kā atpazīt veselībai bīstamas plastmasas pudeles?

Runājot par plastmasas pudelēm un to ietekmi uz cilvēku veselību, visupirms jāmin fakts, ka plastmasa tiek ražota no naftas, kas nozīmē vien to, ka, lai arī ko to ražotāji neapgalvotu, jebkura veida plastmasa atstāj lielāku vai mazāku ietekmi uz cilvēku veselību un apkārtējo vidi. Lai ražotu plastmasu, ik gadu tiek iztērēti apmēram 4% no iegūtajiem naftas resursiem. Šis daudzums nebūtu tik būtisks vien tad, ja plastmasa sadalītos ātrāk par 100 gadiem un pat to laiku neradītu virkni kaitīgu vielu. Taču, protams, ir pretēji.

Pārsvarā visi plastmasas iesaiņojumi tiek marķēti ar konkrētiem simboliem, kas izskatās kā trijstūris, ko veido trīs bultiņas un kura iekšpusē ir cipars no 1 līdz 7 vai noteikti burti. Šis marķējums parasti ir atrodams iepakojuma iekšpusē, ļaujot mums viegli kontrolēt to, ko pērkam. Turpinājumā aplūkosim, ko tad katrs no šiem simboliem nozīmē un kāda ir konkrētās plastmasas ietekme uz mūsu veselību.

1. PET jeb PETE
Šī plastmasa visbiežāk tiek pielietota ūdens un atspirdzinošo dzērienu ražošanā, un ir viegli pārstrādājama. Šī plastmasa tiek uzskatīta par nekaitīgu, bet tikai tādā gadījumā, ja pudele ir pārklāta ar acetaldehīda bloķētāju. Diemžēl vairums lētā dzeramā ūdens ražotāju šo bloķējošo vielu neizmanto, tāpēc daļa acetaldehīda nonāk arī ūdenī. Kas vēl ļaunāk, šī viela nonāk organismā uzreiz pēc ūdens iedzeršanas un ir atklājama ar parastajām urīna analīzēm.

2. HDPE
Šī plastmasa tiek izmantota šampūnu un sadzīves ķīmijas iesaiņojumu ražošanā, un tā ir viegli pārstrādājama. Līdz šim nav atklāts, ka šī plastmasa izdalītu kādas kaitīgas vielas.

3. PVC
Šī plastmasa bieži tiek izmantota rotaļlietu ražošanā, modes aksesuāros, kā arī sadzīves ķīmijas un aerosolu pudelēs, un nav pārstrādājama. Šī plastmasa nereti satur un var arī izdalīt tādas toksiskas vielas kā ftalāti, kā arī izdalīt ķīmiskas gāzes arī gaisā.

4. LDPE
Šī plastmasa tiek pielietota iepirkumu maisiņu un zīdaiņu pudelīšu ražošanā, kā arī atkārtoti izmantojamo pārtikas un dzērienu iepakojumu ražošanā. Līdz šim nav atklāts, ka šī plastmasa izdalītu kādas ķīmiskas vielas.

5. PP
Šī plastmasa tiek pielietota zīdaiņu pudelīšu, jogurta un atkārtoti lietojamo pārtikas un dzērienu trakumu ražošanā. Līdz šim nav atklāts, ka šī plastmasa izdalītu kādas ķimikālijas, tāpēc tā tiek uzskatīta par vienu no visnekaitīgākajām plastmasām.

6. PS
Šī plastmasa tiek izmantota olu iepakojumu un plastmasas galda piederumu ražošanā. Šī plastmasa izdala stirēnu, kas ir neirotoksīna un kancerogēna, tāpēc tās izmantošana dažās ASV pilsētās ir pat aizliegta.

7. Šī plastmasa ir pati kaitīgākā plastmasa, jo satur tādas vielas kā polikarbonāts un izdala bisfenolu, kas, imitējot estrogēnu, grauj hormonālo sistēmu. Vēl nesen šī plastmasa tika izmantota zīdaiņu pudelīšu un citu trauciņu ražošanā, bet, izceļoties pasaules līmeņa skandālam, tās izmantošana šādu produktu ražošanā tika aizliegta.

Zinot šo informāciju, šķiet, labākais, ko ikviens, kam rūp sava veselība, var darīt, ir izvairīties no plastmasas iesaiņojumu iegādes un lietošanas pilnībā. Tomēr, zinot to, ka mūsdienās tas ir teju neiespējami, ir ieteicams vismaz izvēlēties tās plastmasas izstrādājumus, kas ir mazāk kaitīga.