Tekstila materiālu pārstrāde

tekstila pārstrādeVisbiežāk, kad mēs dzirdam vārdus otrreizējā pārstrāde, mēs domājam par tādu materiālu kā plastmasas, stikla, un papīra pārstādi, taču patiesībā arī tekstila materiālus – dažāda veida audumus, ir nepieciešams pareizi pārstrādāt, lai tie nekaitētu apkārtējai videi.

Domāju, ka cilvēki par tekstila materiālu pārstrādi neaizdomājas, jo dažādi audumu un apģērbi daudz biežāk tiek nodoti labdarībai vai doti tālāk citiem cilvēkiem, kad viens apģērba gabals ir apnicis. Taču samērā bieži apģērbi un audumi tiek arī izmesti atkritumu konteineros, kur tie nonāk kopā ar visiem atkritumiem, nevis dodas uz speciālajām tekstila pārstrādes iestādēm.

Tas, kā konkrētais tekstila materiāls tiks pārstrādāts, galvenokārt, ir atkarīgs no tā, no kā sastāv šis tekstila materiāls. Bet sākotnējais pārstrādes process visiem materiāliem ir līdzīgs.

Vispirms notiek šo tekstila materiālu šķirošana. Viena veida materiāli tiek atšķirti no citiem, piemēram, atdalot ādas materiālus no kokvilnas un lina. Nākamais solis ir sašķirot katras kategorijas tekstila materiālus pēc krāsām. Pārstrādājot vienas krāsas materiālus un no tā radot jaunu materiālu, tas ļauj ietaupīt ne tikai enerģiju, bet arī pārstrādes iekārtas izmešu daudzumu, jo tas nozīmē, ka pārstrādātais audums nebūs jāpārkrāso.

Kas šie materiāli ir sašķiroti nākamais solis ir to sasmalcināšana un sadriskāšana, līdz šie materiāli nav nekas vairāk par auduma driskām. Bieži pēc šī soļa vairāku veidu materiāli tiek savienoti, balstoties uz to, kāda veida materiāls pavediens tiks atkal iegūts pārstrādes procesā. Piemēram, kokvilnas driskas tiks savienotas ar nedaudz elastāna, lai iegūtu interesantu divu materiālu kombināciju.

Pēc tam, kad nepieciešamie materiāli ir savienoti konkrētajās devās, tie tiek attīrītu un tad sajaukti kopā, lai sagatavotu tos to pārstrādei. Tie parasti tiek pārstrādāti pavedienu formā, no kuriem pēc tam tiek austi vai adīti jauni audumi un jauni apģērbi un aksesuāri.

Taču dažreiz šādas audumu šķiedras tiek nevis pārveidotas pavedienā, lai veidotu jaunus audumus, bet patiesībā izmantotas, lai radītu matračus. Šādas audumu šķiedras, kuras ir pārstrādātas ar konkrēto tehnoloģiju, kalpo kā lielisks pildījums ne tikai gultu matračiem, bet arī lielisks materiāls, piemēram, automašīnu izolācijai un mēbeļu polsterējumam.

Vienīgi materiālu, kuri satur poliesteru, pārstrāde atšķiras no iepriekš aprakstītā procesa. Šādi materiāli vispirms tiek atdalīti no jebkādām pogām un citiem materiāliem, kas nav tekstils. Tad šie, parasti apģērba gabali, tiek sagriezti ļoti mazos gabaliņos un saspiesti nelielu palešu formā. Tad vēlāk ar īpašas tehnikas palīdzību šīs paletes tiek polimerizētas un no tām tiek izveidotas poliestera skaidas. Šīs skaidas tad tiek izkausētas un pēc tam tiek iegūts poliestera audums. Un pēc tam no šī auduma atkal ir iespējams ražot jaunus apģērba gabalus.