Kā šķirot atkritumus?

Atkritumu šķirošanai būtu jābūt katra cilvēka ikdienas sastāvdaļai. Šķirošana ir nozīmīga ne tikai cilvēkam, bet arī dabai. Atkritumu šķirošana ir ļoti ātrs un vienkāršs process, tāpat arī nav nepieciešami īpaši resursi. Šādi ir iespējams samazināt kopējo apglabājamo atkritumu daudzumu, samazināt ikmēneša izdevumus par atkritumu izvešanu, jo sašķiroto atkritumu izvešana cilvēkiem ir bezmaksas pakalpojums, kā arī, pārstrādājot iepakojumus, tiek taupīti dabas resursi un enerģija. Pats svarīgākais atkritumu šķirošanas procesā ir atdalīt sadzīves atkritumus no tiem, kurus ir iespējams izmantot otrreizējai pārstrādei. Tāpat, lai atkritumu šķirotājiem nebūtu jāmeklē un speciāli jābrauc uz EKO laukumiem, kur var nodod sašķirotos atkritumus, daudzviet Latvijā ir redzami dažādu krāsu konteineri, kas ir tieši domāti sašķirotajiem atkritumiem.

Zilās krāsas konteiners ir paredzēts papīram un kartonam. Šādas krāsas atkritumu konteinerī drīkst mest visa veida papīra un kartona iepakojumus, piemēram, brokastu pārslu kārbas, kurpju kastes; avīzes, žurnāli, grāmatas un biroja papīri, dokumenti arī ir jāmet zilajā konteinerī. Ja papīri ir iepriekš bijuši sastiprināti ar skavām, tad arī tos drīkst šeit mest, jo tos ir iespējams otrreizēji pārstrādāt. Taču visiem papīra un kartona iepakojumiem ir jābūt tīriem, sausiem, kā arī klāt nedrīkst būt pārtikas piejaukumi; otrreizējā pārstrādē neder arī laminēti izstrādājumi. Pie atkritumiem, kurus nedrīkst mest papīra un kartona konteinerī, pieder arī vinila tapetes, čipsu un saldējumu iepakojumi, kā arī vienreizējās lietošanas trauki. Lai varētu nevajadzīgos papīra un kartona atkritumus mest šajā zilajā konteinerā, visi atkritumi ir pirms tam jāatbrīvo no piemaisījumiem, kā arī, ja tas ir iespējams, tad jāsaplacina.

Dzeltenās krāsas konteinerā ir jāmet plastmasa. Tas nozīmē, ka visas mājās esošās un nevajadzīgās plastmasas jeb PET pudeles ir jāsaplacina un jāmet šādas krāsas konteinerā. Šeit jāmet arī plēves, maisiņi, cietās plastmasas iepakojumi, piemēram, majonēzes, kečupa, sadzīves ķīmijas pudeles, kā arī dzeltenais konteiners ir paredzēts krāsainās un caurspīdīgās iepakojuma plēves atkritumiem. Tomēr ir arī ierobežojumi, kuri būtu jāievēro, jo ne visu plastmasu ir iespējams otrreizēji pārstrādāt. Dzeltenā konteinerā nedrīkst mest jogurta, krējuma un margarīna iepakojumus, arī vienreizlietojamos traukus, tāpat čipsu iepakojumus. Otrreizējai pārstrādei šajā konteinerā neder arī putuplasts, rotaļlietas, pudeles, kurās ir bijis šķīdinātājs vai kādā cita ķīmiska viela, kas nepieder pie sadzīves ķīmijas. Pirms atkritumu mešanas dzeltenajā plastmasas konteinerā, visi iepakojumi, pudeles ir jāatbrīvo no liekajiem pārtikas produktiem, kā arī pudeles ir vienkārši jāizskalo ar ūdeni (nav jāmazgā ar trauku mazgājamo līdzekli), jo netīras plastmasas pudeles dzeltenajā konteinerā mest nevajadzētu. Svarīgi ir atcerēties, ka pudeles noteikti vajag saplacināt, jo tā tiek aizņemts mazāks vietas.

Zaļās krāsas konteiners ir domāts tikai un vienīgi stiklam. Tas nozīmē, ka šeit var mest visas stikla burkas un pudeles. Taču svarīgi ievērot, ka spoguļstiklu, automašīnas stiklus, eļļas pudeles, balzāma pudeles (tās ir no māla) šeit nedrīkst mest. Lai zaļajā konteinerā varētu mest atkritumus, jāatceras, ka tie pirms tam ir jāizskalo un jāatbrīvo no liekajiem piemaisījumiem, jo tikai tādi atkritumi der otrreizējai pārstrādei.

Nepieciešams šķirot arī citus atkritumus un nogādāt tos paredzētajās vietās. Baterijas ir iespējams iemest tam domātās kastītēs lielākajā daļā veikalu, izglītības iestāžu un citur. Tāpat pie šķirojamajiem atkritumiem pieder akumulatori, nolietotas elektroierīces, medicīnas atkritumi, bioloģiski noārdāmi atkritumi, lielgabarīta un celtniecības atkritumi un videi kaitīgi atkritumi, kas jānogādā īpaši paredzētos EKO laukumos, kā arī katram atkritumu veidam paredzētajos nodošanas punktos.